piątek, 24 marca 2017

Hygge

Wspaniale jest być — nikt nigdy nie
powinien być niczym innym.
Mogens Lorentzen

Słowo hygge zyskało ogromną popularność w ostatnich latach, ale sama koncepcja nie jest nowa. Ta praktyka jest tak samo stara jak gromadzenie się wokół ogniska i dzielenie się jedzeniem z najbliższymi.
W każdym języku słowa wywodzą się z kultury, historii, topografii i miejsca. Są kształtowane przez czas i nawyki i przekazywane z jednego pokolenia na drugie za pomocą opowiadań, rytuałów i wartości. Hygge pomaga wyjaśnić, co to znaczy być człowiekiem.
To część globalnego słownika, który przemawia do naszego człowieczeństwa i jest odpowiedzią na naszą podstawową ludzką potrzebę przynależności. Jest to stare słowo w nowym języku —zaczynamy je badać w imię wspólnych wartości, które nas łączą.

Szczęście jest jak motyl; im bardziej
go gonisz, tym bardziej ci ucieka, lecz
gdy zwrócisz swoją uwagę ku innym
rzeczom, przyfrunie i usiądzie łagodnie
na twoim ramieniu.
Henry David Thoreau

Duńczycy, którzy należą do najszczęśliwszych narodów na świecie, praktykują hygge od setek lat. Wysoki standard życia, przyzwoita opieka medyczna, równość płci, dostępna edukacja i sprawiedliwa dystrybucja bogactwa — to wszystko ma wymierny wpływ na poziom  szczęścia Duńczyków. Celowa pogoń za szczęściem nie zawsze pomaga je znaleźć. Istotą życia w Danii — i kluczem do hygge — jest głęboko pojmowana stabilność, jaką daje zadowolenie.
Kiedy jesteśmy zadowoleni, nasze codzienne działania są przesycone cichą satysfakcją, którą dzielimy z najbliższymi. Stajemy się świadomi samopoczucia innych ludzi i czujemy się za nie odpowiedzialni, a oni tak samo traktują nas. Hygge definiuje sposób bycia, który polega na troszczeniu się o innych i o siebie samego.
W dzisiejszym intensywnym, skomplikowanym życiu hygge jest prostą codzienną praktyką, która pomaga nam się zaangażować, dostroić do otoczenia i poczuć prawdziwą empatię oraz zachwyt.
Hygge odnosi się do działalności człowieka i interakcji, jakie zachodzą na całym świecie. Włączanie trybu hygge jest uniwersalną siłą napędową widoczną w małych rytuałach, gestach i codziennych sytuacjach, które łączą i definiują nas wszystkich.
Wszyscy praktykujemy hygge — na przykład wtedy, gdy zasiadamy przy stole do wspólnego posiłku, gromadzimy się wokół ogniska, które rozjaśnia ciemną noc, zajmujemy miejsce w rogu w pobliskiej kawiarni albo owijamy się szczelnie kocem, siedząc na plaży w chłodny wieczór. Układanie łyżek na stole, pieczenie ciasta w piekarniku, kąpanie się przy świetle świec,
leżenie samotnie w łóżku z butelką gorącej wody i dobrą książką — to wszystko są sposoby na hygge.
Hygge pomaga odnaleźć sens życia w zwykłych, codziennych czynnościach. Dzięki niemu dostrzegamy świętość w tym, co świeckie, i nadajemy szczególny kontekst zwyczajnym sytuacjom, tak aby zamieniły się w coś niezwykłego.

Większość ludzi goni
za przyjemnością w takim pośpiechu,
że przebiega obok niej.
Søren Kierkegaard
Hygge pojawia się wtedy, gdy oddajemy się przyjemności chwili w całej jej prostocie. Jest obecne w czynnościach, które nadają wartość i sens naszemu codziennemu życiu, sprawiając, że czujemy się swobodnie i na miejscu.
W czasach globalnej niestabilności zdystansowaliśmy się od siebie i od swojego otoczenia. Przestaliśmy dostrzegać bezpośredniość, komfort i prawdziwość w tym, co jest dosłowne i rzeczywiste, dlatego musimy poszukać alternatywnych sposobów na konsumowanie i budowanie więzi. Słowo hygge oznacza styl bycia, który wprowadza ciepło i człowieczeństwo do naszych domów, szkół, zakładów pracy, a także całych miast
i narodów.

Hygge wywodzi się ze społeczności, która skupia się bardziej na ludziach niż na rzeczach. Jest powiązane z językiem miłości i odzwierciedla koncepcję, według której prawdziwe bogactwo nie leży w tym, co gromadzimy, lecz w tym, czym możemy się dzielić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz