poniedziałek, 14 września 2015

Podstawy prawidłowego żywienia

Jak prawidłowo się odżywiać?
Należy jeść wtedy, gdy organizm znajdzie optymalne warunki dla prawidłowego przyswajania i wchłaniania pokarmu. Niektore warunki wpływają pozytywnie na przyswajanie pożywienia, a niektore wstrzymują ten proces.
Pierwsza reguła naturalnego systemu żywieniowego brzmi:

Jedz tylko wtedy, gdy odczuwasz głód
Powinniśmy jeść tylko z jednego powodu - aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze i energię. Nie znaczy to, że trzeba uparcie trzymać się reguły spożywania trzech posiłkow dziennie, ale należy jeść tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni.
Możemy ograniczyć posiłki do jednego podstawowego w ciągu dnia i dodatkowego posiłku składającego się z warzyw, bez potrzeby dojadania i spożywania posiłku przed snem. Słuchajmy głosu natury, ktory mowi nam, kiedy potrzebujemy pożywienia. Reguła trzech posiłkow dziennie nie jest prawidłowym wskaźnikiem zaspokajania głodu.
Czym jest prawdziwy głod i czym się rożni od „nałogowego” dowiesz się w pełnej wersji książki. Kliknij
Nie wolno jeść, gdy odczuwamy ból, niepokój
Jeżeli po jedzeniu odczuwacie Państwo dyskomfort, ciężar w żołądku lub jelitach, należy powstrzymać się od jedzenia do momentu, aż dolegliwości te miną. Zawsze należy kierować się instynktem.
Dlaczego lepiej nie jeść przy bolach, stresach dowiesz się z pełnej wersji książki.
Lepiej nie jeść w czasie, przed i po poważnej pracy
fizycznej lub umysłowej
Do starego rzymskiego przysłowia „Pełny żołądek nie lubi myśleć” można dodać „i orać”. Bardzo ważne jest, aby znaleźć czas na jedzenie.
Kiedy jemy – nie pijemy
To bardzo ważna reguła. Polacy często piją herbatę lub kawę w trakcie jedzenia.
Badania naukowe udowadniają, że woda pita w trakcie pożywienia opuszcza w ciągu 10 minut żołądek, a wraz z nią odprowadzone zostają soki trawienne, co sprawia, że ustają procesy trawienia.
Dlaczego lepiej nie pić w trakcie jedzenia, a może odwrotnie? O tym – w pełnej wersji… Kliknij
Należy dokładnie przeżuć i zmieszać
pokarm ze śliną
Jedzenie dokładnie przeżute poddawane jest działaniu sokow żołądkowych.
Natomiast jedzenie przełykane w kawałkach potrzebuje znacznie więcej czasu na trawienie.
Można oszczędzić sporo energii podczas trawienia, jeśli poświęcimy więcej uwagi i czasu na dokładne przeżuwanie pokarmu. Połykanie potraw bez ich przeżucia prowadzi do przejadania się.
Kiedy jeść?
Rano można nie jeść nic.
Obżarstwo
Nadmierna ilość przyjmowanego pożywienia jest największą tragedią ludzi od ponad 1000 lat. Właściwie wszyscy jemy zbyt dużo.

Niestety są to tylko fragmenty publikacji. CAŁOŚĆ MASZTUTAJ>>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz