piątek, 15 maja 2015

Bezsenność-fakty


Autor: Damian Fedorczuk



Bezsenność jest problemem, którego nie powinno się bagatelizować. Aktualnie problem ten jest umieszczony na liście chorób cywilizacyjnych obok astmy, otyłości, cukrzycy czy alergii.

Postanowiłem przedstawić dzisiaj cztery fakty dotyczące dwóch rodzaji bezsenności. Zapraszam do lektury zarówno osoby które mają problem ze snem, jak i te, które posiadają w swoim otoczeniu cierpiących na tą przypadłość.
Istnieją 2 rodzaje bezsenności – ostra oraz przewlekła
Ostra bezsenność pojawia się na wskutek nagłych wydarzeń z naszego życia. Często występuje w sytuacjach stresujących, przed rozmowami kwalifikacyjnymi, po kłótniach. Skutki takiej sytuacji są odczuwalne następnego dnia i jestem pewny że wielu czytających ten tekst potwierdzi.
Bezsenność przewlekła, jest to przerywany sen, występuje kilka razy w tygodniu od co najmniej 90dni. Jest to bardzo groźny typ dla naszego zdrowia i istotne jest tutaj odpowiednie leczenie, bez którego nie pozbędziemy się tego problemu.
Znajomi oraz rodzina myślą że Cię rozumieją
Jest niemal pewne, że osoby z Twojego otoczenia doświadczyły chociaż raz ostrej bezsenności i sądzą że wiedzą jak się czujesz. Usłyszysz wiele rad, weź tabletkę, skorzystaj z dobroci melisy itd. Z czasem ich rady będą doprowadzać Cię do szału, a efektów nie zobaczysz, jeżeli okaże się że występuje u Ciebie bezsenność przewlekła.
Tabletka nie jest jedynym rozwiązaniem
Jeżeli chodzi o bezsenność chroniczną, trwającą już dłuższy czas, wielu specjalistów poleca terapię poznawczo-behawioralną (CBT-I). Łagodzi ona objawy bezsenności, ale może też doprowadzić o pełnowartościowego snu. Zadaniem takiej terapii jest zmiana nawyków związanych ze snem.
Pamiętaj także, że tabletki są rozwiązaniem krótkoterminowym i nie są pozbawione ryzyka.
Każda noc jest inna
Żadna z nocy nie będzie taka sama jak poprzednia. Możesz nie usnąć wcale, możesz usnąć na chwilę. Być może wprowadzenie rutyny Ci pomoże w kwestii wydajności następnego dnia. Spróbuj kłaść się o tej samej porze każdego dnia, zrezygnuj z używek na kilka godzin przed snem i z aktywności fizycznej. Postaraj się zrelaksować i odprężyć.
Podsumowanie
Jeśli jednak problem z bezsennością występuje u nas dłużej niż 3 miesiące i przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu, należy skonsultować się ze specjalistą. Nie narażajmy się na inne choroby, które w konsekwencji mogą wystąpić.


Artykuł został przygotowany we współpracy z Instytutem Stylu Życia, który oferuje Leczenie bezsenności wrocław

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz