środa, 9 grudnia 2015

Jesteś w ciąży!

Szczęśliwej ciąży ZOBACZ PORADNIK>>>

Odkrycie, że jesteś w ciąży, może być sporym zaskoczeniem – nawet jeśli planowałaś założenie rodziny lub kolejne dziecko. Może to być oczywiście wspaniała wiadomość, szczególnie gdy starasz się o dziecko już od pewnego czasu. Jednak czasem może też przynieść wiele nieoczekiwanych emocji – zarówno u ciebie, jak i twojego partnera. Prawdopodobnie będziesz podekscytowana i szczęśliwa, może nawet odczujesz ulgę, że w końcu jesteś w ciąży. Ale możesz również odczuć szok, niepokój, zmęczenie, strach lub nawet poczuć się chora. Może niepokoić cię prawidłowy rozwój dziecka w czasie ciąży. Być może będziesz się czuła winna z powodu tego, co zjadłaś czy wypiłaś, lub wręcz przeciwnie – z powodu tego, czego nie zjadłaś lub czego nie wypiłaś. Z pewnością będziesz obawiać się porodu. Zaczniesz też zapewne zastanawiać się nad tym, jak poradzisz sobie później. Wiele pytań przyjdzie na myśl również matkom, które już mają dzieci. Wszystkie te emocje i obawy są zupełnie naturalne – zapytaj inne matki, a dowiesz się, że i one się martwiły. Zapewne powiedzą ci też, że z większością problemów poradziły sobie lepiej, niż na początku przypuszczały.

   Z pewnością odkrycie, że jest się w ciąży, nie dla każdej przyszłej mamy jest powodem do świętowania. Może to być nieplanowana ciąża, pojawiająca się w złym momencie życia, w okresie problemów w związku. A może po prostu nie chcesz mieć dzieci? Prawdopodobnie wszyscy wokół będą podekscytowani tą wiadomością, a co, jeśli ty nie będziesz szczęśliwa? Możesz nawet czuć się z tego powodu winna. Chociaż bardzo pragniesz mieć dziecko, zaczniesz martwić się samą ciążą – zwłaszcza jeśli zdarzyły ci się wcześniej poronienia lub miałaś inne problemy zdrowotne, mogące wywołać komplikacje. Zmiany hormonalne oznaczają, że z pewnością będziesz odczuwać gwałtowne zmiany nastroju. Ze zdziwieniem zauważysz, że co chwilę zmieniasz zdanie, chce ci się płakać bez powodu lub irytujesz się na otoczenie. Jeśli przez dłuższy czas starałaś się o dziecko, przechodziłaś leczenie niepłodności (np. zapłodnienie in vitro), tym bardziej zrozumiałe i naturalne są te obawy. Przekonasz się jednak, że gdy tylko przywykniesz do myśli o ciąży i zostaniu mamą, opuści cię większość wątpliwości. Około 12–14 tygodnia ciąży poziom hormonów ustabilizuje się.

    Przykład

   Spojrzałam na test ciążowy i nie mogłam uwierzyć! Chociaż desperacko pragnęliśmy dziecka, przeraziłam się i zaczęłam płakać. Nie powiedziałam nic mojemu chłopakowi – obawiałam się, że to może być pomyłka. Aby się upewnić, zrobiłam jeszcze trzy testy w ciągu kilku kolejnych dni. Czułam się tak, jak gdyby powiedzenie mu o ciąży miało sprawić, że stanie się ona bardziej realna. To zabawne, ale moja mama zgadła, że jestem w ciąży, już tydzień wcześniej. Nie jestem pewna, po czym to poznała. Chyba po prostu wiedziała.
Marie (24 lata) oczekująca swojego pierwszego dziecka z partnerem Stevem (27 lat)

   W tym czasie ważne jest, aby przyjrzeć się sobie – nie tylko od strony fizycznej, ale też emocjonalnej. Jeśli możesz dokonywać wyborów, staraj się unikać sytuacji stresujących, jak np. podjęcie nowej pracy. Czasem wydaje się, że ciąża pojawia się, bo właśnie: zmieniłaś pracę, dostałaś awans czy kupiłaś dom i zamierzałaś poświęcić swój czas, pieniądze i energię na jego renowację. Jednak nie jest to dobry moment na rozpoczynanie przedsięwzięć, które nie są absolutnie konieczne – a jeśli już musisz poświęcić energię na ważne zadanie, postaraj się zapewnić sobie pomoc.

   Prośba o pomoc może okazać się jedną z najtrudniejszych rzeczy, której musi się nauczyć kobieta ciężarna, a potem już matka. Jest to szczególnie trudne dla tych kobiet, które dotychczas były osobami niezależnymi, zorientowanymi na karierę lub funkcjonującymi jako podpora i pomoc dla innych. Nie czuj się winna z powodu tego, że prosisz o pomoc – jeśli jednak sprawi ci to radość, znajdź sposób, aby odwdzięczyć się tym, którzy ci pomagają. Nie chodzi tu o formę pieniężną, ale raczej o przysługę – np. popilnowanie domu sąsiadów i nakarmienie ich kota, gdy wyjadą na wakacje. Na początek poproś o małą uprzejmość, jak ustąpienie miejsca w autobusie czy pociągu w drodze do pracy. Zwróć się o pomoc w zaniesieniu toreb do samochodu po zakupach w supermarkecie. Zachęcaj starsze dzieci, aby posprzątały po jedzeniu, nakryły stół do posiłku lub zrobiły herbatę. Poproś partnera, aby wstąpił do sklepu po drodze z pracy i zrobił jakieś drobne sprawunki, o których ty zapomniałaś. Niech zrobi ci masaż, gdy jesteś zmęczona i obolała. Jeśli nauczysz się prosić o pomoc, przekonasz się, że bycie w ciąży stanie się łatwiejsze.

Szczęśliwej ciąży ZOBACZ PORADNIK>>> 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz