Przeczytaj fragment:
Wielu kojarzą się z cukrem. I słusznie, bo to cukry. Różne – proste i złożone. Znajdziemy je nie tylko w produktach mających słodki smak. Cukry proste znajdują się głównie w owocach, złożone – w kaszach, ziarnach zbóż, warzywach i orzechach. Duży udział w metabolizmie cukrów ma insulina. Dlatego zanim napiszę, jak jeść produkty bogate w węglowodany – parę słów o insulinie. Insulina to białkowy hormon produkowany stale przez komórki wysp trzustki. Ta produkcja gwałtownie wzrasta po posiłku, kiedy zwiększa się stężenie glukozy we krwi. Insulina umożliwia transport glukozy do wnętrza komórek, dzięki czemu stężenie glukozy we krwi spada. Jeśli jednak efektem trawienia pokarmu będzie dalszy wzrost ilości glukozy, to jej nadmiar zostanie przekształcony w glikogen – substancję, która jest dostarczana do mięśni szkieletowych oraz do wątroby, gdzie pełni funkcję zapasu energetycznego dla organizmu. Kiedy i spiżarnia w wątrobie jest pełna, a my nadal jemy węglowodany – organizm odkłada je w tkance tłuszczowej i tak często zdobywamy zbędne kilogramy. Jednak nie możemy z węglowodanów zrezygnować całkowicie. To one dają organizmowi energię potrzebną do utrzymania skomplikowanych funkcji życiowych, tych milionów reakcji biochemicznych, które zachodzą w każdej chwili. A jeśli kochamy aktywność fizyczną (a przecież każdy człowiek dbający o zdrowie ją lubi), to węglowodany też musimy pokochać i jeść je mądrze, a więc unikać tych niebezpiecznych. CUKIER, MĄKA, RYŻ Większość węglowodanów dostarczanych wraz z pokarmem to cukry złożone. Żeby mogły być one przekształcone w glukozę i dostarczone do krwi, musi nastąpić ich powolny rozkład na cukry proste. Ten proces wyzwalają enzymy zawarte w ślinie i sokach trzustkowym i jelitowym. Niezbędne są w nim także witaminy z grupy B oraz minerały. Ziarna zbóż, dostarczające nam większości potrzebnych cukrów złożonych, zawierają wszystkie mikroelementy potrzebne do prawidłowego trawienia tych cukrów. Niestety, w procesach rafinowania, oczyszczania i wybielania te mikroelementy giną bezpowrotnie. Organizm, któremu dostarczamy białego cukru, białej mąki i białego ryżu, musi sięgać do własnych witamin i minerałów, żeby te produkty strawić. Efekt takiego procesu i tak nie jest zadowalający, bo oprócz glukozy powstają substancje bardzo szkodliwe – kwas pirogronowy i cukry pięciowęglowe, zakłócające pracę krwinek. Tworzy się także przykry śluz, który zamiast oczyszczać błonę śluzową komórek, staje się pożywką dla bakterii i grzybów.
Węglowodany rafinowane zakwaszają organizm. Krew w normalnych warunkach jest świetnym buforem – nie pozwala na zmianę właściwego pH. Ale jeśli węglowodanów jest za dużo, a na dodatek są one rafinowane, czyli nie mają dodatków wspomagających ich przemianę, może dojść do przewlekłego zakwaszenia i kłopotów z utrzymaniem rezerw tlenowych w organizmie. Żeby się odkwasić, organizm wykorzystuje swój magnez, fosfor, potas i wapń (z kości, zębów), a to może prowadzić do osteoporozy. PRZY OKAZJI: NAPOJE GAZOWANE TEŻ ZAKWASZAJĄ ORGANIZM! Jeśli nie stosujemy diety rozdzielnej i przesadzamy z węglowodanami, to niestrawione resztki cukrów posłużą za pożywkę dla bakterii, grzybów i pasożytów w jelicie grubym. Drożdżaki Candida, które przy prawidłowym odżywianiu są pożyteczne, przy nadmiarze cukrów rozmnażają się nadmiernie i tworzą grzybnię niebezpieczną dla zdrowia. Wytwarzają także substancję podobną do insuliny, ale wzmagającą apetyt na słodycze. Od białego cukru i tworzonych z niego substancji słodzących można się uzależnić. Tym bardziej więc warto je ograniczać, a najlepiej w ogóle wykreślić z jadłospisu dzieci. Przetwarzane słodycze, ciastka, cukierki, lody i słodzone napoje traktowane są często jako nagroda dla dziecka, a niektórym maluchom zastępują normalne posiłki. Szkodzą rozwijającym się organizmom, a także ich systemom nerwowym. JAK JESC WĘGLOWODANY? Oto kilka zasad spożywania różnych rodzajów węglowodanów:
nie łączymy ich w jednym posiłku z białkami; ✓ staramy się nie mieszać różnych rodzajów węglowodanów w jednym posiłku: np. warzywa strączkowe (źródło białka) jemy bez chleba i kasz; ✓ nie łączymy chleba, naleśników, makaronów itd. z cukrem; ✓ posiłki węglowodanowe jemy w pierwszej połowie dnia, bo dają najwięcej energii; ✓ przed daniem węglowodanowym można zjeść sałatkę warzywną, bo dostarczy nam ona błonnika i enzymów, które pomogą strawić skrobię; ✓ nie pijemy tuż po zjedzeniu węglowodanów (dotyczy to każdego posiłku).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz