Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską Anna
Lewandowska
JAMA USTNA To pierwszy odcinek przewodu pokarmowego. Tu rozdrabniamy pokarm. Jama ustna wyposażona jest w gruczoły ślinowe, tzw. ślinianki. Ślinianki podjęzykowe stale produkują wydzielinę (u osoby dorosłej nawet 2 litry dziennie), pozostałe zaś reagują dopiero, gdy dostaną sygnał z receptorów węchu, czucia i smaku. Gęsta ślina wytwarzana na sygnał „jedzenie” miesza się z pokarmem i tym samym zwiększa jego objętość i podatność na działanie enzymów. Zawiera chlorki sodu, potasu i magnezu, które neutralizują kwasy i inne substancje mogące szkodzić zębom, jamie ustnej i przełykowi. Chlorki te aktywizują amylazę ślinową, która rozpoczyna trawienie węglowodanów. DOKŁADNE GRYZIENIE, POWOLNE ŻUCIE I SPOKOJNE PRZEŁYKANIE POKARMU ZNACZNIE LEPIEJ PRZYGOTOWUJĄ GO DO DALSZEGO TRAWIENIA NIŻ JEDZENIE W POSPIECHU.
ŻOŁĄDEK Jest workiem mięśniowym o grubych ścianach, który dostosowuje swoją wielkość do objętości spożywanego pokarmu. Wytwarza sok żołądkowy (2-3 litry na dobę) oraz śluz. Kęs pokarmu docierający do żołądka jest mieszany z sokiem żołądkowym, który zawiera kwas solny i enzymy trawienne. Kwas działa bakteriobójczo, zmienia strukturę białek i ułatwia ich rozkład, którego dokonują enzymy. W pierwszej fazie sok żołądkowy wydzielany jest dzięki pobudzeniu zmysłów węchu, smaku i wzroku oraz działaniu wyższych ośrodków nerwowych – kiedy myślimy lub rozmawiamy o jedzeniu. Druga faza wydzielania soku, najbardziej obfita, wynika z obecności pokarmu w żołądku. W trzeciej fazie pokarm jest już w jelicie cienkim. PŁYNY PRZYJMOWANE TUŻ PRZED ROZPOCZĘCIEM, W TRAKCIE I ZARAZ PO ZAKOŃCZENIU POSIŁKU ROZCIEŃCZAJĄ SOK ŻOŁĄDKOWY… ZDROWIEJ JEST UNIKAĆ PICIA W CZASIE JEDZENIA. JELITO CIENKIE Ma średnicę około 3,5 cm i długość około 5-6 m. Początkowy fragment jelita cienkiego to dwunastnica (długość ok. 25 cm). Tu w trawieniu uczestniczą sok dostarczony z trzustki i żółć z pęcherzyka żółciowego. Sok trzustkowy obfituje w wodorowęglan sodu, który – jako związek silnie zasadowy – neutralizuje kwaśną treść.
pokarmową i nadaje jej odczyn lekko alkaliczny. Enzymy soku trzustkowe go trawią węglowodany, białka i tłuszcze. Jelito cienkie jest silnie unaczynione. Po spożyciu pokarmu mocno wzrasta jelitowy przepływ krwi, co decyduje o prawidłowym wchłanianiu produktów trawienia. JELITO GRUBE Ma długość ok. 130-150 cm. Odpowiada głównie za absorpcję wody, sodu i innych składników mineralnych. Nie wytwarza enzymów trawiennych, ale odgrywa znaczącą rolę w procesie trawienia. Główne zadanie jelita grubego to tworzenie i przesuwanie mas kałowych, który to proces trwa kilkanaście godzin od spożycia pokarmu. Do jelita grubego dostaje się ok. 1,5 l płynu na dobę, ale 90% jest wchłaniane razem ze związkami mineralnymi, które powracają do krwiobiegu. Resztki pokarmowe niestrawione w jelicie cienkim ulegają w okrężnicy rozkładowi dzięki bakteriom mikroflory jelitowej. Jej skład w ogromnym stopniu zależy od naszego sposobu odżywiania się. W jelicie grubym następuje fermentacja błonnika pokarmowego, który w górnych częściach przewodu pokarmowego pełnił funkcję szczotki, adsorbenta i wypełniacza. Bakterie w jelicie grubym przetwarzają błonnik przyswajalny na substancje cenne dla organizmu, m.in.: witaminy z grupy B, witaminę K, biotynę, kwas pantotenowy, kwas nikotynowy i foliowy, hormony i aminokwasy. Mikroflora jelita grubego odgrywa bardzo ważną rolę w systemie odpornościowym organizmu, bo jej bakterie tworzą barierę dla składników pożywienia szkodliwych dla organizmu. Wspomaga więc znacząco wątrobę w procesie detoksykacji.
WĄTROBA Największy i chyba najbardziej niedoceniany przez ludzi gruczoł. Także największe laboratorium biochemiczne w ludzkim organizmie. Należy do układu pokarmowego, ale znajduje się poza przewodem żołądkowo-jelitowym. Funkcje wątroby: ✓ wytwarzanie żółci uwalnianej z komórek wątrobowych do przewodów żółciowych i dalej, do dwunastnicy ✓ magazynowanie żółci w pęcherzyku żółciowym w okresach pomiędzy posiłkami ✓ gromadzenie i uwalnianie węglowodanów ✓ wytwarzanie białek osocza ✓ udział w metabolizmie cholesterolu ✓ inaktywowanie niektórych hormonów (dzięki wątrobie działają tylko wtedy, gdy ich potrzebujemy) ✓ synteza prowitaminy D ✓ zamiana nadmiaru węglowodanów na kwasy tłuszczowe ✓ przetwarzanie 10% spożywanej glukozy w glikogen ✓ synteza kwasów tłuszczowych ✓ utrzymanie właściwego stężenia aminokwasów w osoczu ✓ tworzenie czynników krzepnięcia ✓ detoksykacja różnych substancji, np. alkoholu. Żółć odgrywa ważną rolę w procesie trawienia i absorpcji tłuszczów oraz witamin A, D, E i K (rozpuszczalnych w tłuszczach). Pomaga też w wydalaniu produktów resztkowych oraz nadmiaru cholesterolu. Zasadowe pH żółci pozwala alkalizować treść pokarmową w dwunastnicy i umożliwia kontynuację trawienia przez enzymy soków trzustkowego i jelitowego. TRZUSTKA Podobnie jak wątroba leży poza przewodem żołądkowo-jelitowym. Główne zadanie trzustki to produkcja soku trzustkowego, który zawiera enzymy trawiące węglowodany, białka, tłuszcze i kwasy nukleinowe. Dzięki wydzielaniu insuliny trzustka bierze istotny udział w regulacji poziomu cukru we krwi. WĘGLOWODANY I BIAŁKA SĄ TRAWIONE W RÓŻNYCH ŚRODOWISKACH: WĘGLOWODANY – W ZASADOWYM, A BIAŁKA – W KWASOWYM. MIĘDZY INNYMI WŁAŚNIE DLATEGO NALEŻY JE JEŚĆ ODDZIELNIE.
Węglowodany i tłuszcze to nasze główne źródło energii, białka i makroelementy są przede wszystkim budulcem tkanek i związków czynnych biologicznie, a mikroelementy i witaminy regulują procesy biochemiczne naszego organizmu. Dlatego dobrze zbilansowany pokarm powinien zawierać wszystkie te składniki. Robiąc zakupy, przygotowując posiłki i jedząc, nie zapominajmy, że jedzenie to nasze paliwo. Nie traktujmy więc jedzenia tylko jako chwilowej konieczności lub przyjemności. MYŚLMY O NIM Z SZACUNKIEM, BO OD JEGO WARTOŚCI ZALEŻY JAKOŚĆ NASZEGO ŻYCIA
ZOBACZ WIĘCEJ: Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską AnnaLewandowska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz