środa, 24 lutego 2016

Anoreksja INTERPRETACJA PSYCHOLOGICZNA

Anoreksja INTERPRETACJA PSYCHOLOGICZNA
Zobacz poradnik: 


     Jak możecie sobie to wyobrazić, nie zajmuję się interpretacją anoreksji typu somatycznego, ale typu psychologicznego. Z drugiej strony, od kiedy zaczęto poznawać, rozumieć, analizować motywacje i rozwój psychologiczny pacjentek dotkniętych anoreksją, osiągnięto znaczne efek­ty w eliminowaniu tej dolegliwości.

     Jestem przekonany, że anoreksja krąży wokół własnego wyobrażenia i problemów cha­rak­te­ry­stycz­nych dla rozwoju psychicznego.
Anoreksja jest dolegliwością złożoną.

     Moja wizja, stawiając w centrum osobę, bierze pod uwagę zarówno interpretację typu per­so­nal­ne­go związaną z fazami rozwojowymi, także typu seksualnego, jak i interpretację, która bierze pod uwagę sytuację rodzinną.

     Kiedy osoby stają się anorektykami?

     1. Kiedy wyobrażenie o własnym ciele nie od­po­wia­da rzeczywistości. Kiedy czują się wciąż zbyt gru­be.

     2. Kiedy robi się wszystko, aby utrzymać wagę ciała na granicy normalności w od­nie­sie­niu do wie­ku i wzrostu.

     3. Kiedy tak duża uwaga zwrócona na kon­tro­lo­wa­nie własnej wagi staje się prawdziwą ob­se­sją.

     4. Kiedy nie jest się już w stanie stwierdzić, czy jesteśmy głodni, i w ogóle nie do­strze­ga­my wła­snych emocji.
5. Kiedy czujemy, że straciliśmy własną oso­bo­wość, jednak żyjemy, aby sprostać ocze­ki­wa­niom innych.

     Jak to już zostało powiedziane, anoreksja po­ja­wia się przede wszystkim w okresie dojrzewania. Wywodzi się z niemożności zadowolenia wy­ma­gań psychofizycznych tego okresu, w szczególności z nie­moż­no­ści stworzenia tożsamości personalnej i wy­two­rze­nia ściśle określonego kierunku dążności osobistych. Co znamienne, prawie wszyscy anorektycy, których spotkałem, pochodzą z rodzin zabiegających o sukces i wysoko ceniących opinię innych. Były to rodziny w jakiś sposób dążące do perfekcji.

     Zjawisko anoreksji ujawnia się w istocie po momencie biologicznego dojrzewania, kiedy osoba powinna stać się niezależna wobec rodziny, pochodzenia i umieć nawiązać głębsze stosunki z innymi, także w sferze seksualnej.

     Dostrzegalność cielesna i społeczna powiększa w takiej osobie wątpliwości i poczucie niskiej war­to­ści, które i tak są już obecne.

     Anoreksja zaczyna się nieomal zawsze przez stosowanie diety odchudzającej.
Często osoby młode poddają się dietom, aby zre­ali­zo­wać model estetyczny dominujący w za­chod­nim społeczeństwie, preferującemu szczu­płość, ale dla pewnych typów osobowości staje się to niebezpieczne, ponieważ zachowanie związane z dietą wprowadza mechanizm au­to­kon­tro­li.

     Jeśli, tak jak to widzieliśmy, osoba miała pro­ble­my z tożsamością, nie podobała się sobie, nie umiała się kontrolować, cierpiała z powodu pust­ki, teraz jest na odwrót, dzięki diecie ma poczucie panowania nad sobą, autokontroli i tożsamości.

     Osoba dotknięta anoreksją czuje także, że po­sia­da wielką umiejętność manipulacji, szantażu w rodzinie.

     Odmawianie jedzenia, element zdecydowanie symboliczny, prowadzi do destabilizacji całej ro­dzi­ny, przyciąga dużą uwagę, osoba jawi się jako wielki problem wewnątrz rodziny, który nie może zostać zignorowany, zapomniany czy traktowany obo­jęt­nie.

     Anorektyk staje się osobą dzięki problemowi, który stwarza, który generuje.
Kiedy dieta zamienia się w post, osoba do­tknię­ta anoreksją ogranicza swe zwyczajowe czynności, stosunki z innymi i zwiększa wysiłki, aby osią­gnąć sukces, który jawi się jej jako cel, zazwyczaj w pra­cy i nauce. Prawie nigdy nie dotyczy on uczu­cia w stosunku do osoby odmiennej płci.

     W pierwsze fazie anorektyk czuje euforię z po­wo­du poczucia władzy, autokontroli, które do­strze­ga w diecie, nawet jeśli jego obsesją jest jedzenie, lekarstwa odchudzające, kalorie itp. Jednak ta faza trwa krótko.

     Później, wraz z powstrzymywaniem się od je­dze­nia, nadchodzi depresja, abulia.

     Wtedy najczęściej ma miejsce interwencja ro­dzi­ny, która zauważyła już zbyt dużą chudość. Anorektyk wówczas – na podobieństwo alkoholika – zaprzecza uparcie i w sposób zdecydowany, że jest chory, jak to widziałem też u innych osób z dolegliwościami psychicznymi. Ucieka się do strategii, manipulacji, kłamie, aby wyeliminować lub ukryć jedzenie, aby zakamuflować własną chudość, np. za pomocą luźnych, obszernych.
Osoba chora na anoreksję oszukuje nie tyl­ko rodzinę i bliskich, ale także, i to jest naj­bar­dziej tragiczny aspekt tej sprawy, okłamuje siebie samą.

     Przekonuje siebie samą, że nie jest chuda.

     Przekonuje siebie samą, że sytuacja, w której się znajduje nie jest poważna.

     Przekonuje siebie samą, że wszystko idzie do­brze.

     Przekonuje siebie samą, że czuje się dobrze.

     Cała ta sytuacja przypomina mi zachowanie osoby uzależnionej od narkotyków: z jednej stro­ny można zaobserwować nieomalże całkowite, ob­se­syj­ne, systematyczne uzależnienie, a z drugiej ciągłe uciekanie się do kłamstwa, oszukiwania, by tylko zanegować oczywistość.

     A wszystko dla zachowania pozorów.

     Swego wizerunku, który już nie istnieje.
Rodzina ma ciągle nadzieję, że dolegliwość prze­mi­nie. Kiedy jednak przeczuwają, że mają do czynienia z poważnym problemem i chcą za­pro­wa­dzić chorego do specjalisty, patologiczna for­ma jest już w fazie zaawansowanej. W pewnych przypadkach osoba dotknięta anoreksją sama ra­dzi sobie ze swą chorobą, ale jest to raczej moż­li­we jedynie w pierwszym okresie.

     Anorektyk ma zachwianą równowagę or­ga­ni­zmu z powodu nieustannego niedożywiania. W przy­pad­kach znacznej utraty wagi dochodzi na­wet do hospitalizacji. Niestety, dane sta­ty­stycz­ne dowodzą, że prawie 10% poważnych przypadków okazuje się śmiertelnych.

     Istnieje wiele sposobów przeciwdziałania tej chorobie, ale zazwyczaj dochodzi do problemów fizjologicznych albo psychicznych i umysłowych.

     Zaleca się rehabilitację funkcji żywieniowej, wagi ciała i kurację psychoterapeutyczną przez długi okres czasu.
Są to ogólne wskazówki, ponieważ specjaliści optują za różnymi sposobami leczenia. Mogę jed­nak powiedzieć, że powrót do zdrowia jest za­zwy­czaj bardzo powolny i żmudny.

     W psychoterapii np. napotykamy na porażki, ponieważ osoba chora na anoreksję jest nieufna, nie chce współpracować, a nawet neguje rze­czy­wi­stość, w której się znajduje. Jednakże prze­wa­ża­ją­ca większość przypadków wskazuje na to, że, zawsze po długim upływie czasu, ciało wraca do swej normalnej wagi. Jest za to trudniej odnieść sukces w sferze zachowań dotyczących stosunków społecznych i seksualnych.

     Z drugiej strony, anoreksja jest w gruncie rzeczy zespołem nerwicowym, dolegliwością psy­chiczną, która prowadzi do wypaczeń w sferze zachowań, a te z kolei wywołują dysfunkcje fizjolo­giczne. Leczenie, mimo że nie zawsze skuteczne, dotyczy jednak sfery psychologicznej.
Zobacz poradnik: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz