Co to jest anoreksja?
ZOBACZ CAŁY PORADNIK: Pułapka anoreksji Dlaczego się choruje, jak wyzdrowieć ValerioAlbisetti
Słowo „anoreksja” pochodzi od greckiego an, które ma znaczenie ujemne, i orexis, „apetyt”. Znaczy zatem brak apetytu, chęci jedzenia.
Jednak ja chętnie poszerzę to znaczenie o słowa nie chcę żyć.
Ból życia.
Cierpienie psychologiczne i fizyczne.
W jakim wieku się objawia?
Chwila jej pojawienia się to prawie zawsze wiek dojrzewania [15–18 lat]. Jednak spotkałem się z przypadkami anoreksji także w wieku wcześniejszym [11–15 lat] i w wieku dorosłym [28–30 lat].
Jak i dlaczego się ujawnia?
Anoreksja nieomal nigdy nie pojawia się znienacka.
Jest efektem, wynikiem.
Stoi za nią zawsze jakaś osobista historia.
Anoreksja prawie nigdy nie jest jedynie problemem wagi czy jedzenia.
Niedożywianie się i kontrolowanie wagi są próbami poradzenia sobie, w sposób patologiczny, błędny, z własnymi nerwicami, własnymi konfliktami emocjonalnymi, świadomymi czy też nie, własnymi trudnościami psychologicznymi.
Anoreksja jest sposobem wyrzucenia poza siebie swojego wewnętrznego problemu.
Nie pojawia się u osoby zdrowej psychicznie.
Zatem problem nie jest odbierany jedynie w sferze żywieniowej, dotyczy całej osobowości.
Jestem przekonany, że anoreksja jest związana z typem osobowości, którą posiada dana osoba. Często jest zachowaniem wyuczonym podczas stosowania jakiejś diety odchudzającej, jednak to typ osobowości – jak tego dowiedziemy w dalszej części książki – sprawia, że później wciąż zmniejsza się racje żywieniowe, bez względu na wagę ciała.
W innych przypadkach utrata masy ciała jest naturalną konsekwencją utraty apetytu w wyniku jakiegoś rozczarowania, silnego wstrząsu, strachu, niepokoju, innymi czynnikami psychologicznymi. Jednak później nie doprowadza się do zmiany tej sytuacji z własnej woli.
Klasyczny obraz osoby dotkniętej anoreksją to ktoś dumny, pewny siebie, obdarzony silną wolą.
Niemniej uważam, że w głębi duszy te podmioty chowają siły autodestruktywne, które mogą doprowadzić także do wyczerpania fizycznego.
Postępowanie
Anorektyk je mało lub prawie nic.
Skrupulatnie wybiera pokarmy o małej zawartości kalorycznej, tj. sałatę, owoce, jogurty.
Woli jeść w samotności. Jeśli to możliwe przed telewizorem, w taki sposób, że ma wrażenie, że jest z ludźmi, choć jest sam.
Dla takiej osoby posiłki są nader trudnymi do zniesienia sytuacjami, ponieważ rodzice zazwyczaj namawiają, zaklinają, grożą, szukają kompromisów, aby tylko zmusić ją do jedzenia.
Jednak nie myślcie, że anorektyk słucha, akceptuje, pozwala na siebie wpłynąć.
Jest osobą upartą, zamkniętą, nie pozwala mieć na siebie jakiegokolwiek wpływu.
Nie będzie jadła.
Zaprzeczy, że jest głodna lub powie, że już jadła.
Nie zaadaptuje się do atmosfery rodziny. Usiłuje, rzeczywiście, czuć się odmienna od innych.
Nie lubi kontaktu fizycznego, nie asymiluje się w żaden inny sposób.
Nie jest nigdy bezpośrednia w stosunkach z innymi.
Z drugiej strony jest niezwykle aktywna, głównie wykonuje czynności fizyczne, uprawia sport, chodzi na spacery, wykonuje prace domowe. A wszystko, aby wykorzystać szybko wartość kaloryczną spożytego pokarmu.
Jest zawsze ciepło ubrana, aby nie powiedzieć okutana, także latem. Po to, aby zakryć ciało, aby go nie pokazywać, ponieważ jest chude, kościste, płaskie, zabiedzone, cierpiące z powodu sadystycznej kary niedożywienia.
W szkole dziewczyna dotknięta anoreksją jest skrupulatna, uważna, pilna i wytrwała, ma obsesję na punkcie obowiązków szkolnych. Inwestuje całą siebie. Jednak nie zawsze jest szanowana, podziwiana przez koleżanki, ponieważ jest skąpa, nieufna, dwuznaczna w stosunkach z kolegami i nauczycielami, najczęściej jest niepewna i słaba. Nienawidzi, przede wszystkim, rywalizacji.
Zachowanie
Osoba dotknięta anoreksją najczęściej sprawia wrażenie pewnej siebie, nawet aroganckiej i zadufanej w sobie. Wydaje się pogardzać innymi. Być może patologiczna kontrola, którą sprawuje nad ciałem do tego stopnia, że skazuje je na głód, a czasem na śmierć, sprawia, że czuje się lepsza od innych, niezwykła, wyjątkowa.
Jednak moim zdaniem jest to osoba do tego stopnia chora i znerwicowana, że nie umie już zdroworozsądkowo ocenić rzeczywistości. Jej myśl krąży we wszechświecie własnych wyobrażeń oderwanych od otaczającej rzeczywistości, sprzecznych i nielogicznych. Zawsze dziwił mnie kontrast, na przykład pomiędzy wysokimi manierami, które przedstawia anorektyk, a jego ciałem zubożałym, cierpiącym, wymagającym leczenia, pożywienia.
Osoba anorektyczna – tak sądzę – żyje w oderwaniu od rzeczywistości albo, inaczej to ujmując, neguje ją sobą samą.
Nigdy nie chce mówić o własnych problemach.
Twierdzi, że ich nie ma.
W grupie nigdy nie wspomina o sobie, ale zawsze analizuje problemy innych.
Nigdy nie chce podjąć leczenia. Mówi, że tego nie potrzebuje. I jeśli już idzie do psychologa, to po to, aby sprawić komuś przyjemność [rodzicom, rodzeństwu itd.], nie dla siebie.
Nigdy nie je, chociaż mówi, że je.
Osoba dotknięta anoreksją buduje zatem swoją osobowość na negacji rzeczywistości, własnej cielesności, własnej fizyczności.
Istnieje także coś innego: coś, nie wiem co, delikatnie sadystycznego, negatywnego, karzącego, okrutnego, złego w stosunku głównie do tych, których kocha, którzy znajdują się blisko, ale także generalnie wobec innych, wobec świata.
Osoba dotknięta anoreksją sama sobie sprawia ból i sprawia go także innym.
Znałem anorektyczki, które w kuchni gotowały dla innych i zmuszały ich do jedzenia, aż stali się otyli. Lub być może, negując tak obsesyjnie własną osobowość, przejmowały się w sposób totalny innymi, postępując tak, by jedli, by czuli się dobrze, by byli szczęśliwi.
Zdecydowanie jednak ich kontakty z innymi osobami są niestety trudne i konfliktowe. Chciałyby przyjaźnić się, kochać, ale jednocześnie nie chcą, aby ktoś ingerował w ich życie, nie znoszą intruzów.
Muszę wreszcie przyznać, że osoby dotknięte anoreksją niepokoją mnie.
Ponieważ, nieświadomie, osoba anorektyk czuje się nieśmiertelna.
Boże.
Niedożywianie się w sposób tak patologiczny, bez ważnych powodów czy ideałów, jest być może chęcią ominięcia jednego z fundamentów ludzkości – jedzenia.
Jedzenie jest archetypem.
Jedzenie jest święte.
Jedzenie jest życiem.
Jedzenie jest porozumieniem.
Jedzenie jest ludzkie.
Według mnie styl anorektyków stara się unicestwić ciało ludzkie, rzeczywiste, konkretne, wraz z jego wymaganiami, potrzebami, pragnieniami, na rzecz czegoś nieokreślonego, nieludzkiego, pozbawionego potrzeb, konieczności, wad.
Niezmiennego.
Wiecznego.
Diabolicznego.
ZOBACZ CAŁY PORADNIK: Pułapka anoreksji Dlaczego się choruje, jak wyzdrowieć ValerioAlbisetti
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz