czwartek, 2 czerwca 2016

Jak określić odpowiednią dawkę ziół dla dziecka?

Jednym z problemów przy stosowaniu różnych domowych leków od naparów ziołowych, nalewek począwszy, na syropach, olejkach eterycznych skończywszy, bywa określanie odpowiednich dawek. Dzieci zazwyczaj reagują na bardzo małe dawki ziół. Dlatego powinny one otrzymywać znacznie słabsze dawki niż dorośli.
Na podstawie: Ziołowa apteczka na dziecięce choroby ZOBACZ>>>

   Kroplę, łyżkę czy filiżankę

   Najogólniej mówiąc, gdy dla dorosłego przewidziana jest szklanka naparu, to dla dziesięciolatka wystarcza połowa tej dawki. Dwu-, trzylatkowi podaje się łyżkę lub dwie. Z kolei niemowlakowi wystarczy nawet parę kropli dodanych np. do pitego mleka. Warto dodać, że na niektóre aromatyczne zioła, np. rumianek, albo dosyć silne specyfiki naturalne typu nalewka z kitu pszczelego, stosowane zewnętrznie, między innymi do zwalczania grzybic, mogą zdarzać się też uczulenia. Dlatego warto obserwować reakcje dziecka. Najtrudniejsze dla wielu osób staje się zazwyczaj przeliczanie znormalizowanych dawek podawanych coraz częściej w standardowych jednostkach mililitrach, gramach na kuchenne „mierniki”, jakimi są łyżki, łyżeczki, kieliszki czy szklanki.
Lepiej mniej niż więcej

   Nie zawsze wiadomo też, ile kropli wchodzi np. na łyżeczkę. Określanie odpowiednich dawek różnych domowych mikstur stwarza rozliczne problemy najczęściej w kuracjach dla małych dzieci, gdy ilości nawet domowych specyfików nie powinny być nigdy większe od zalecanych. Przestrzeganie tej reguły nie tylko zabezpiecza przed szkodami, jakie może wywołać przedawkowanie, ale także warunkuje skuteczność kuracji, zabiegów itp.

   Zasady przeliczania dawek leków

   Przeliczając dawki, trzeba zawsze pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, współcześni projektanci już nie zawsze trzymają się tak ściśle miar jak dawniej, co najprościej oznacza, że kubek kubkowi, a szklanka szklance nie są równe co do pojemności. Często różnią się one w tym względzie dość znacznie. Jednak można najogólniej przyjąć, że w kubku i szklance wypełnionym do wysokości poniżej około 1 cm od krawędzi naczynia mieści się około 250 ml płynu, soku, herbaty, nalewki, oleju itp. Niekiedy w nazewnictwie operuje się też terminem filiżanka. W zasadzie to ceramiczne naczynie powinno być nieco mniejsze od szklanki czy kubka, ale obecnie często wielu autorów te trzy terminy stosuje zamiennie.

   Ile łyżek w szklance?

   Jeśli chcemy przeliczyć ilość płynu na łyżki, to w szklance, kubku mieści się od 16 nawet do 20 łyżek stołowych. Ta rozbieżność to głównie skutek różnego kształtu wgłębień łyżki. Najczęściej przyjmuje się, że duża łyżka stołowa zawiera 15 ml płynu, herbaty, wtedy na szklankę powinno wchodzić średnio około 16–17 łyżek. Z kolei jedna duża łyżka to 3 małe łyżeczki do herbaty płynu, czyli mała łyżeczka zawiera około 5 ml. Przejdźmy teraz do jeszcze mniejszych dawek.

   Ile kropel w łyżeczce?

   1 łyżeczka do herbaty zawiera około 80 kropli naparu, odpowiednio 40 kropli to pół łyżeczki naparu, czyli 2,5 ml albo 2,5 grama. Jeśli w domu używamy stale takich samych naczyń i sprzętów, warto sobie sporządzić własną, bardziej dokładną, podręczną tabliczkę przeliczników. Bardzo ułatwi nam ona życie i uspokoi przy dawkowaniu różnych domowych mikstur i specyfików. Na podstawie: Ziołowa apteczka na dziecięce choroby ZOBACZ>>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz