czwartek, 9 czerwca 2016

Jagodowe kuracje na jelita i biegunki

Letnią porą zajadamy się czarnymi jagodami. Ten dobry zwyczaj warto kultywować, bo podjadanie owoców jest wspaniałą profilaktyką przeciwko różnym jelitowym dolegliwościom, biegunkom. W czasie wakacji zaś dokuczają one częściej nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Latem warto również przygotować z jagód domowe leki, m.in. sok, najlepiej niesłodzony.

   Domowy sok z czarnych jagód na biegunki

   Sok jest wspaniałym prostym lekiem przy biegunkach, które towarzyszą dzieciom w wieku szkolnym, także przed jakimiś stresującymi zajęciami. Ale podobna dolegliwość zdarzyć się może studentom i dorosłym. Jeżeli na dodatek sensacje jelitowe połączone są z brakiem apetytu, wtedy pomocne okażą się niesłodzone herbatki miętowo-melisowe, miętowo-anyżkowe, albo miętowo-koperkowe. Na dwie 2–3 łyżki liści lub ziela mięty wziąć jedną łyżkę melisy, anyżku lub koperku. Herbatkę sporządzamy z jednej łyżeczki ziół na szklankę wrzątku. Dorośli mogą wziąć łyżkę na szklankę wrzątku. Odstawić na kilka minut. Oprócz herbatki ziołowej popijamy też rozcieńczony wodą sok z czarnych jagód. Gdy głód się pojawi, można dodatkowo podawać bez ograniczeń świeże tarte jabłka. Taką kurację warto stosować przez jeden dzień i potem też przestrzegać łagodnej diety, nie przejadać się.
Uzdrawiający jelita jagodowy odwar

   W razie różnych letnich niedomagań jelitowo-żołądkowych, także początkach biegunki, warto na stałe wprowadzić do diety picie soku z jagód, może być pasteryzowany ze słoików i niesłodzony. Przy każdym posiłku pija się około jednej czwartej szklanki soku. Zamiast soku można pić także powoli łykami niesłodzony odwar z jagód, sporządzony z łyżki suchych owoców na szklankę wrzątku. Gotować, nie dopuszczając do wrzenia, na małym ogniu, pod przykryciem, kilka minut.

   Nalewka z jagód z miętą

   Dorosłym i starszym dzieciom można podawać dwa razy dziennie nalewkę z czarnych jagód; dzieci – jedną łyżeczkę, dorośli – 1 łyżkę rozcieńczoną w ćwierć szklanki ciepłej wody albo herbatki miętowej, melisowej, koprowej, kminkowej. Pić powoli łykami rano i po południu. A oto jak sporządzić nalewkę. Pół szklanki niedojrzałych czarnych jagód wymyć, zalać ćwiartką czystej wódki żytniej. Postawić zakręcony słoik w ciemne i ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Co pewien czas wstrząsnąć. Odcedzić. Nalewka może stać kilka lat. Przed użyciem rozcieńczyć – dla dzieci w stosunku 1do 4 albo 1 do 6, w zależności od wieku dziecka. Dorośli mogą zażywać lekko rozcieńczoną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz