środa, 11 maja 2016

UCZUCIA – DUŻO WIĘCEJ NIŻ SIĘ WYDAJE

Związek między jelitami a emocjami jest bardzo ważny. Nie bez powodu stres można nas przyprawić o ból brzucha lub biegunkę. Codziennie mózg i jelito komunikują się ze sobą tysiące razy. Można by rzec, że w jelitach mamy drugi mózg. Liczba neuronów w jelitach jest szacowana mniej więcej na 500 milionów i wytwarzają one co najmniej 40 neuroprzekaźników. Warto wspomnieć, że 95% serotoniny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry humor i skurcze jelit) i większość receptorów dla niej występuje właśnie w jelicie. Wiemy także, że na każdy sygnał przesyłany z mózgu do jelit odpowiadają one, wysyłając aż 9 sygnałów, które niosą informację między innymi o tym, jak są pełne lub czy już pora udać się do toalety. Ostatnio odkryto także, że mają one wpływ na odczuwanie emocji. Uważa się, że określone patogeny u swoich nosicieli w jelicie potrafią produkować substancje, które mogą wywoływać niepokój lub objawy podobne do depresji. Przez lata widziałam tego dowody – uwielbiam sytuacje, gdy badania potwierdzają wiedzę kliniczną. Moi pacjenci często cierpią z powodu niepokoju lub objawów depresyjnych w połączeniu z problemami jelitowymi. Pozbycie się źródła tych ostatnich sprawia, że niepokój i obniżony nastrój ustępują.
 Natomiast dobre bakterie mogą mieć pozytywny wpływ na emocje. We francuskim badaniu opublikowanym w „British Journal of Nutrition” wykazano, że kobiety przyjmujące Probio-Stick, probiotyk zawierający szczepy Lactobacillus Rosell-52 i Bifidobacterium Rosell-175, były spokojniejsze w stresujących okresach. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ emocje są ściśle związane ze zdrowiem skóry i tempem starzenia. W badaniu na bliźniaczkach, z których jedna była szczęśliwa w związku, a druga była po rozwodzie, rozwiedziona bliźniaczka wyglądała średnio o dwa lata starzej. Widywałam pacjentów, którzy z powodu stresu w życiu wyglądali nie tylko o 4 czy 5, ale nawet o 10 lat starzej.
ZWIĄZEK ZE STARZENIEM SIĘ TRAWIENNYM
Już w XIX wieku rosyjski biolog Ilja Miecznikow dostrzegł związek jelit ze starzeniem się. Badał on populację Bułgarów, którzy w tamtym czasie żyli wyjątkowo długo, a spożywali dużo jogurtu. Podejrzewał już wtedy, że toksyny wytwarzane przez niepożądane bakterie mogą przyspieszyć starzenie. Doszedł on do wniosku, że bakterie ze sfermentowanego mleka mogły temu przeciwdziałać. Udało mu się potwierdzić w laboratorium, że bakterie z jogurtu powstrzymują swoje szkodliwe krewniaczki od uwalniania toksyn.
 Praca Miecznikowa stała się podstawą wiedzy o probiotykach. Zalecam je w codziennej diecie moim pacjentom, aby powstrzymać starzenie się trawienne. Jednak trzeba robić dużo więcej, niż tylko dodawać probiotyki do jedzenia. Prowadząc przez lata tysiące pacjentów, odkryłam cztery główne przyczyny przedwczesnego starzenia się skóry, które są związane z nierównowagą jelit. Oczywiście trzeba przeciwdziałać im wszystkim. Zanim przedstawię szczegóły, muszę coś wyjaśnić.

 Każdym z wymienionych przed chwilą problemów zajmę się w tym rozdziale oddzielnie. Oczywiście w życiu nie jest to takie proste – są one ze sobą powiązane i często wywołują zapalenie oraz brak równowagi hormonalnej – także czynnik przedwczesnego starzenia. Jeśli jeden z tych problemów ciebie dotyczy, to najprawdopodobniej przynajmniej jeden z pozostałych też. A jeśli nie, to musisz działać teraz, inaczej zaraz się pojawią. Wyobraź sobie, że twoje jelito jest jak orkiestra. Jeśli jeden muzyk zacznie grać w innym tempie, to szybko wybije innych z rytmu i sprawi, że będą opuszczać dźwięki. Tylko dyrygent może sprawić, że znów usłyszymy muzykę. Tak więc jeśli trawisz nieprawidłowo, resztki pokarmowe fermentujące w jelicie powodują uszkodzenie korzystnej flory bakteryjnej, co ma wpływ na wyściółkę jelita. Prowadzi to do zespołu nieszczelnego jelita. Zespół ten powoduje, że wchłaniasz mniej składników odżywczych, a szkodliwym bakteriom łatwiej jest przylegać do ściany jelita. Zaczynają one dominować nad prawidłową florą bakteryjną. To jeszcze bardziej zwiększa ilość niewchłoniętych składników pokarmowych, co zwiększa fermentację. Będzie się to tak nakręcać, aż coś z tym zrobisz…
ZOBACZ CAŁY: Młoda bez skalpela>>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz