poniedziałek, 7 grudnia 2015

Poczęcie

Szczęśliwej ciąży ZOBACZ PORADNIK>>>

Planując zajście w ciążę, powinnaś wiedzieć, co się dzieje, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika w czasie owulacji i łączy się z plemnikiem twojego partnera (patrz rys. 1). Owulacja następuje zazwyczaj w połowie cyklu pomiędzy dwiema miesiączkami. Tak się dzieje, gdy twój cykl menstruacyjny trwa ok. 28 dni. Niektóre kobiety mają cykl dłuższy lub krótszy niż 28 dni – wówczas owulacja następuje ok. 14 dni przed następną miesiączką. Zatem jeśli twój cykl menstruacyjny normalnie trwa 21 dni (czyli o tydzień krócej niż standardowy), komórka jajowa zostaje uwolniona 7 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki, czyli ok. 14 dni przed twoją następną miesiączką. Natomiast jeśli twój cykl menstruacyjny trwa 32 dni (o 4 dni dłużej niż przeciętny), owulacja, a wraz z nią możliwość poczęcia, pojawi się 18 dni po ostatniej miesiączce i ok. 14 dni przed kolejną.

    Zapamiętaj

   Niewłaściwe byłoby stwierdzenie, że 28-dniowy cykl menstruacyjny jest „normalny”, a pozostałe odbiegają od normy. Jest to indywidualna sprawa. Najważniejsze, abyś zrozumiała swój własny cykl i potrafiła rozpoznać każde odstępstwo od normalnych zachowań swojego ciała. Zapisywanie występowania miesiączki w kalendarzu pozwoli ci obliczyć datę urodzin twojego dziecka.
Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, pojawi się miesiączka, polegająca na złuszczaniu się błony śluzowej wyściełającej macicę. Towarzyszy jej krwawienie wywołane przez zmianę poziomu hormonów (tych samych, które sprawiają, że przed miesiączką czujesz się poirytowana i opuchnięta). Aby błona śluzowa macicy mogła się przygotować do następnego cyklu i możliwego zapłodnienia, poziom hormonów musi się zwiększyć. Hormony produkowane są przez przysadkę mózgową i jajniki. Hormony przysadki mózgowej stymulują rozwój komórki jajowej w jednym z jajników i jej uwolnienie do jajowodu, który łączy jajnik z macicą. Jeśli nastąpi zapłodnienie, te same hormony będą wspomagały utrzymanie ciąży, aż łożysko rozwinie się na tyle, by przejąć tę funkcję. Hormony jajników są odpowiedzialne za budowę błony śluzowej macicy w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego i za przystosowanie jej do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jednak jeżeli zapłodnienie nie nastąpi, błona śluzowa zostaje wydalona podczas krwawienia miesiączkowego i cały cykl zaczyna się od początku.
Aby doszło do zapłodnienia, komórka jajowa musi wydostać się z jajnika. Zatem najlepszy czas na zapłodnienie przypada ok. 14 dni przed datą następnej miesiączki (z marginesem 2–3 dni). Jeśli już dłużej staracie się o dziecko, w czasie owulacji możesz nawet chcieć siłą zaciągnąć partnera do sypialni! Jednak zbyt częsty seks nie jest zalecany, gdyż może obniżać jakość nasienia twojego partnera poprzez ciągłą potrzebę jego produkcji podczas wytrysku. W tym przypadku jakość jest zdecydowanie ważniejsza niż ilość.

   W chwili zapłodnienia komórka jajowa łączy się z plemnikiem, a następnie zaczyna się dzielić. Powstaje wówczas zlepek komórek zwany morulą (wyglądem przypomina owoc morwy). Przez cały ten czas zarodek wędruje przez jajowód. Gdy morula dociera do macicy (ok. 4 dni od zapłodnienia), jest już wystarczająco dojrzała, by przyczepić się do błony śluzowej macicy i zagnieździć się w niej. Błona śluzowa pod wpływem hormonów pogrubia się i rozwija bogaty system naczyń krwionośnych, których zadaniem będzie odżywianie zarodka. Przez następnych kilka tygodni zlepek komórek dzieli się dalej. Wreszcie powstaje embrion (z którego z czasem rozwinie się twoje dziecko), łożysko i worek owodniowy, który chroni płód wewnątrz macicy. Po ok. 10 tygodniach od zapłodnienia łożysko jest wystarczająco rozwinięte, aby samodzielnie utrzymać ciążę i produkować niezbędne ilości potrzebnych hormonów. Właśnie te hormony odpowiedzialne są za wiele symptomów i dolegliwości ciążowych patrz rozdział 5. Wiele ważnych organów dziecka jest na tym etapie już wykształconych.

   Ciąża trwa 280 dni lub inaczej 40 tygodni – czyli 9 miesięcy kalendarzowych i 1 tydzień. Pamiętaj, że zakres wahań jest spory i poród może rozpocząć się w każdej chwili po 37. tygodniu. Bywa i tak, że ciąża może przedłużyć się nawet do 42 tygodni. Przybliżoną datę narodzin twojego dziecka wyliczy lekarz. Warto też pamiętać, że długość twojego cyklu menstruacyjnego wpłynie na długość ciąży, chociaż obecnie wielu lekarzy woli polegać na datach obliczonych za pomocą USG.
Najlepiej po prostu przyjąć, że dziecko urodzi się wtedy, gdy będzie gotowe, i zostawić sobie margines 3 tygodni przed wyliczoną datą porodu i po niej. W ten sposób będziesz przygotowana na wypadek wcześniejszego rozwiązania. Nie ma potrzeby się denerwować, jeśli poród nie rozpocznie się dokładnie we wskazanym przez lekarza dniu.

    Wskazówka

   Aby wyliczyć przybliżoną datę narodzin dziecka, należy do daty pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki dodać 7 dni, a następnie dodać jeszcze 9 miesięcy. Jeśli twój cykl menstruacyjny jest krótki, odejmij liczbę dni, które różnią twój cykl od „standardowych” 28 dni. Jeśli twój cykl jest dłuższy, dodaj dni dodatkowe.
Przykład: ostatnia miesiączka – 25 sierpnia + 7 dni = 2 września + 9 miesięcy: twoje dziecko urodzi się ok. 2 czerwca (z marginesem 3 tygodni).

   Podsumowanie

   1. Odnotowuj pojawienie się miesiączki w kalendarzu.

   2. Spożywaj więcej owoców, warzyw i produktów wysokobiałkowych.

   3. Ogranicz spożycie soli, cukru, nadmiernej ilości tłuszczu i sztucznych dodatków.

   4. Bezwzględnie rzuć palenie!

   5. Wyeliminuj alkohol!
6. Spędzaj więcej czasu z partnerem – postarajcie się uporać z wszelkimi nierozwiązanymi problemami.

   7. Rozważ, jaki wpływ może mieć twoja praca na płodność i szanse poczęcia.

   8. Sprawdź, czy jesteś odporna na różyczkę.

   9. Jeśli cierpisz z powodu chorób przewlekłych, skonsultuj się z lekarzem.

   10. Wycisz się – spokój obniża poziom hormonów stresu, które mogą zmniejszać szanse zajścia w ciążę.
To był tylko fragment świetnego poradnika pt. Szczęśliwej ciąży. Zobacz całość>>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz