poniedziałek, 14 grudnia 2015

Ciąża. Uczucia twojego partnera

Ciąża. Uczucia twojego partnera
Twój partner podobnie jak ty silnie przeżywa twoje zajście w ciążę, choć nie zawsze chętnie opowiada o swoich uczuciach. Z pewnością martwi się o twoje zdrowie, pieniądze, niepokoją go nadchodzące zmiany. Może się martwić o seks. Wielu mężczyznom trudno jest mówić o swoich uczuciach, dlatego w czasie ciąży twój partner może sprawiać wrażenie obojętnego. Być może poradzi ci, abyś „wzięła się w garść”, gdy twoje kłopotliwe objawy (np. ciągłe mdłości) nie ustępują przez dłuższy czas. Taka reakcja bywa dość częsta. Może to wynikać z tego, że mężczyźni zwykle dążą do rozwiązania problemu i dlatego trudno im zrozumieć odczucia kobiet – tym bardziej że nie są w stanie pojąć, czym jest burza hormonalna. Z drugiej strony, możesz chcieć z nim po prostu porozmawiać o tym, co czujesz – nawet jeśli sprawia ci trudność opisanie doświadczanych przez siebie dolegliwości. Możecie spróbować wspólnie prowadzić dzienniczek ciąży. To pomoże wam obojgu dostrzec, co jest dla was ważne. Czasem odczucia drugiej osoby mogą zaskoczyć.


    Przykład

   „June jest moją drugą żoną. Jest to jej pierwsze dziecko – chciałbym, żeby dobrze zniosła ciążę. Ale ja mam już dwoje nastoletnich dzieci z pierwszego małżeństwa – dlatego ciąża nie jest dla mnie tak ekscytująca jak dla June. Poza tym, gdy nasze dziecko zacznie chodzić do szkoły, będę miał 56 lat. Obawiam się, że czekając na dziecko przed szkołą, mógłbym uchodzić za dziadka!”
Peter (51 lat), tata Gill (13 lat) i Megan (11 lat), mąż June (36 lat)

    Zapamiętaj

   Mężczyźni koncentrują się na działaniu, a kobiety – na odczuwaniu. Dlatego też mężczyźni i kobiety inaczej podchodzą do rozwiązywania problemów. Jest to zupełnie naturalne – oboje musicie zaakceptować te różnice i spróbować zrozumieć punkt widzenia partnera.

   Sposoby na porozumienie

   Każdego wieczoru spróbujcie zarezerwować dla siebie 20 minut, by podzielić się wrażeniami z całego dnia. Poświęć 10 minut – i ani chwili dłużej – na wyjaśnienie partnerowi tego, co czujesz. Zapewnij go, że nie oczekujesz, aby coś z tym robił – po prostu chcesz, aby cię wysłuchał. Następnie pozwól partnerowi na wygadanie się. Zachęć go, by opowiedział ci o swoich zmartwieniach. Nie mów wyłącznie o sobie. Wspólnie wykorzystajcie ten czas jako terapeutyczny sposób na radzenie sobie ze zmianami zachodzącymi podczas ciąży i wczesnego rodzicielstwa. Dzięki temu łatwiej wam będzie zaakceptować fakt, że podchodzicie do problemów z innych perspektyw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz