Właściwa opieka położnicza
Nadejdzie taka chwila, że będziesz musiała poszukać profesjonalnej pomocy i zapewnić sobie opiekę położniczą na czas porodu. Oczywiście wiele zależy od twoich oczekiwań i dostępu do specjalistycznych ośrodków w twojej okolicy. Być może masz już sprecyzowaną wizję tego, jak ma wyglądać twój poród – w domu, gdzie będziesz otoczona rodziną i przyjaciółmi, czy też na oddziale położniczym, pod opieką fachowców. Istnieją również prywatne ośrodki, zapewniające nie tylko komfortowe warunki zbliżone do domowych, lecz także doskonałą opiekę medyczną.
Niezależnie od twoich preferencji, najlepiej byłoby jak najwcześniej poszukać profesjonalnej opieki, by wykonać niezbędne badania. W ten sposób upewnisz się, że zarówno ty, jak i dziecko świetnie dajecie sobie radę. Jest to szczególnie istotne, gdy miewałaś problemy zdrowotne przed zajściem w ciążę (np. chorujesz na cukrzycę, padaczkę, masz problemy z tarczycą), jeśli w czasie poprzedniej ciąży wystąpiły takie dolegliwości, jak wysokie ciśnienie krwi, lub gdy podejrzewasz ciążę mnogą. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeszkody życiowe bądź zawodowe, które mogą mieć wpływ na ciążę, powinnaś jak najwcześniej opowiedzieć o nich lekarzowi lub położnej. Porozmawiaj ze specjalistą, jeśli wykonujesz zawód o podwyższonym ryzyku, szczególnie gdy masz kontakt ze szkodliwymi substancjami. Jeśli nałogowo palisz, ukończyłaś 35. rok życia, możesz mieć problemy mieszkaniowe po narodzinach dziecka lub jesteś ofiarą przemocy domowej – powinnaś poszukać profesjonalnej pomocy.
Zapamiętaj
Przygotuj się dobrze do spotkania z lekarzem lub położną, weź ze sobą notatki z wszelkimi nurtującymi cię pytaniami – wtedy nie zapomnisz ich zadać podczas wizyty. Może warto rozważyć wizytę u lekarza w towarzystwie bliskiej ci osoby, która razem z tobą wysłucha wyjaśnień fachowca i będzie cię wspierać?
Bądź aktywna w kontaktach z lekarzem prowadzącym twoją ciążę. Wtedy twoje oczekiwania co do opieki położniczej zostaną spełnione, a ty będziesz mogła w pełni uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji. Spróbuj jednak nie przyjmować postawy roszczeniowej. Jeśli twój lekarz zaleca ci podejmowanie takich działań, z którymi się nie zgadzasz lub które nie do końca rozumiesz, poproś o więcej czasu do namysłu. Zawsze możesz też skorzystać z pomocy innego lekarza lub położnej. Warto porozmawiać z przyjaciółkami, które mają już dzieci. Unikaj natomiast kontaktu z osobami, które wyolbrzymiają fakty, koloryzują i lubią opowiadać niestworzone historie.
W polskich realiach na oddziałach położniczych zdarzają się problemy organizacyjne. Lekarze i położne muszą sprawować opiekę nad zbyt wieloma ciężarnymi jednocześnie. Możesz odczuwać przez to niepokój i mieć wątpliwości w związku z niektórymi aspektami ciąży, choć wcześnie zostałaś objęta opieką przedporodową. Podczas ciąży spotkasz wielu lekarzy, a jeśli trafisz na takiego specjalistę, z którym będziesz mogła porozmawiać o wszystkich swoich wątpliwościach, poproś go, by został lekarzem prowadzącym twoją ciążę. Jeśli odczuwasz potrzebę rozmowy o nurtujących cię obawach, zwróć się o pomoc do instytucji zajmującej się doradztwem i pomocą psychologiczną dla kobiet w ciąży i młodych matek. Możesz się z nimi skontaktować telefonicznie, przez Internet lub osobiście i spokojnie porozmawiać. Doradców obowiązuje tajemnica zawodowa.
Skoro czytasz tę książkę, to znaczy, że chcesz zapewne dowiedzieć się jak najwięcej o ciąży i porodzie. Poszukujesz też informacji w innych publikacjach lub poprzez udział w specjalnych zajęciach i spotkaniach organizowanych dla przyszłych rodziców. Wszelkie źródła informacji są cenne, ale czy na wszystkich możesz polegać? Nie wykupuj wszystkich poradników ciążowych z księgarni – każdy może prezentować inne podejście, a część z nich w ogóle nie będzie ci odpowiadać. Różniące się znacznie porady mogą cię dezorientować – lepiej więc spokojnie poszukaj publikacji, której styl i sposób myślenia autora są dla ciebie najbardziej przystępne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz